Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü, Kahta'ya bağlı Cendere Çayı üzerinde yer alan ve dünyanın halen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olarak anılmaktadır.

Bugün Eskikale olarak bilinen antik yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Yıllarca Kahta ve Sincik’i birbirine bağlayan köprü olarak kullanılmıştır. Romalıarın yaptığı 2. en geniş kemerli köprüdür.  Günümüzde Cendere köprüsünün yıpranmaması için günümüz teknolojisi ile yapılan bütün köprüler sel sularına dayanamayarak çökmüşlerdir. Oysa ki Binlerce yıl öncesinden yapılan 120 m uzunluğunda ve 7 m genişliğindeki köprü, depreme karşı korunacak şekilde, köprüye esneklik payı verilerek Her biri 10 ton ağırlığında 92 kayadan insan gücüyle inşa edilmiştir. Köprünün üstündeki Latince bir yazıttan, köprünün roma hükümdarı Septumus Severus'a ve Romalılar tarafından askerlerin anası olarak anılan eşi Julia Domna adına yaptırıldığı anlaşılmaktadır.

Orijinalinde 4 korint sütun bulunduğu Kahta tarafındaki ikisinin Septimius Severus ve eşine, Sincik tarafındaki ikisinin ise oğullarına adandığı biliniyor. Ancak oğullardan Geta’ya ait olan sütun, onu öldüren ve kardeşine ait her şeyi yok etmek isteyen Caracalla adlı kardeş tarafından yıktırılmış.

Köprü 1997’de bakımdan geçmiş ve üzerinden 5 ton ağırlığa kadar olan taşıtların geçmesine izin veriliyor. 500 metre doğusuna yeni bir köprü daha yapılmıştır.

 

 NEMRUT DAĞI    CENDERE KÖPRÜSÜ     YENİ KALE      ARSAMEİA ÖREN YERİ     

 

 

 

Copyright